علائم تومور مغزی که باید آن ها را جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، 11نیوز/ علائم تومور مغزی می تواند عمومی یا خاص باشد. یک علامت عمومی در اثر فشار تومور روی مغز یا نخاع ایجاد می گردد. علائم خاص هنگامی ایجاد می گردد که قسمت خاصی از مغز به دلیل تومور به خوبی کار نمی کند.

علائم تومور مغزی که باید آن ها را جدی بگیرید

رایج ترین علائم تومور مغزی شامل موارد زیر می باشند:

سردرد: که ممکن است شدید باشد و صبح زود بدتر گردد

تشنج : افراد ممکن است انواع مختلفی از تشنج را تجربه نمایند. برخی از داروها می توانند به جلوگیری یا کنترل آنها یاری نمایند. تشنج حرکتی، حرکات ناخواسته عضلات است.

از دست دادن هوشیاری

از دست دادن کنترل عملکردهای مثانه

تغییر در احساس ، بینایی ، بو و یا شنوایی

از دست دادن حافظه

حالت تهوع یا استفراغ

خستگی

خواب آلودگی

مسائل خواب

تغییر توانایی پیاده روی یا انجام فعالیتهای روزانه

علائمی که ممکن است مختص محل تومور باشد شامل موارد زیر است:

فشار یا سردرد در نزدیکی تومور

از دست دادن تعادل و مشکل در مهارت های حرکتی که با تومور در مخچه مرتبط است.

از بین رفتن بخشی یا تمام بینایی در اثر تومور در لوب اکسیپیتالپ ایجاد می گردد.

تغییر در گفتار ، شنوایی ، حافظه یا شرایط عاطفی مانند پرخاشگری و مسائل در درک یا بازیابی کلمات می تواند از تومور در لوب پیشانی مغز ایجاد گردد.

ناتوانی در نگاه به سمت بالا می تواند ناشی از تومور غده پینه ال باشد.

مشکل بلع ، ضعف صورت یا بی حسی صورت ، یا دوبینی که علائم تومور در ساقه مغز است.

تغییر دید و یا از بین رفتن بخشی از بینایی ، می تواند ناشی از تومور در لوب تمپورال ، لوب اکسیتیتال یا ساقه مغز باشد.اگر این علائم به طور ناگهانی در شما ایجاد شده است و تداوم داشته ، لطفا با پزشک صحبت کنید. علاوه بر سایر سؤالات ، پزشک از شما درباره مدت زمان علائم و سوابق شما سؤال خواهد نمود. همانطور که گفته شد این علائم می توانند به علت سایر بیماری ها باشند و صرفا با داشتن این علائم نمی توان تشخیص تومور مغزی داد.یکی از شایع ترین تومور های مغزی، تومور مننژیوم و یکی از نادر ترین آن ها تومور غده صنوبری یا غده پینه آل است که در ادامه شرح مختصری درباره آن ها ارائه شده است.

تومور مغزی مننژیوم

برای بسیاری از بیماران و خانواده هایشان تشخیص تومور مننژیوم مغزی یک شرایط چالش برانگیز است. اما امروزه روش های درمانی موفقی وجود دارد که در صورت وجود چنین تشخیصی می توان از آنها استفاده کرد. این تومورها اغلب رشد کند دارند. 90٪ خوش خیم هستند.اغلب مننژیوما بسیار آهسته و اغلب طی سالهای زیادی بدون ایجاد علائم رشد می نماید. اما گاهی اوقات ، اثرات آنها بر روی بافت مغزی ، اعصاب یا عروق اطراف ممکن است ناتوانی جدی ایجاد کند. مننژیوما بیشتر در خانمها رخ می دهد و اغلب در سنین بالاتر دیده می گردد ، اما ممکن است در هر سنی بروز کند.از آنجا که اغلب مننژیوما به آرامی رشد می نمایند ، غالباً بدون علائم و نشانه های قابل توجه ، همواره احتیاجی به درمان فوری ندارند و ممکن است به مرور زمان تحت نظارت قرار گیرند. هنوز معین نیست که چه عواملی باعث ایجاد تومور مننژیوما می گردد . تصمیم گیری در خصوص بهترین راه درمان مننژیوم بر اساس عوامل مختلفی از جمله اندازه و محل تومور ، علائم ، میزان رشد و سن بیمار است.

تومور غده پینه آل یا صنوبری

غده صنوبری با غده پینه آل یک غده کوچک و نخود شکل در مغز است. عملکرد آن کاملاً معین نیست اما محققان می دانند که برخی از هورمون ها از جمله ملاتونین را فراوری و تنظیم می نماید. این غده در تنظیم سطح هورمون زنانه نقش دارد و ممکن است بر باروری و چرخه قاعدگی تأثیر بگذارد. تومور غده پینه آل که در این قسمت از مغز ایجاد می گردد، می توانند یک یا ترکیبی از چندین نوع مختلف باشند. این نوع تومورها بسیار نادرهستند. بیشتر در بچه ها و بزرگسالان جوان تر از 40 سال اتفاق می افتد.همانطور که گفته شد این تومورها بسیار نادر است. شاید یافتن یک پزشک با تجربه برای معالجه آنها سخت باشد.درمان این نوع تومور نیز به اندازه ، محل ، نوع و درجه تومور بستگی دارد. همچنین بستگی به این دارد که آیا تومور با فشار بر روی مغز باعث ایجاد مشکل می گردد یا خیر؟ اغلب جراحی برای از بین بردن تومور و درمان آن مورد احتیاج است. برخی اوقات ممکن است بیمار بعد از عمل احتیاج به پرتودرمانی یا شیمی درمانی داشته باشد. برای تصمیم گیری در خصوص بهترین درمان باید با بهترین جراح مغز و اعصاب مشورت نمایید.بهترین جراح فردی با تجربه و تبحر با تخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات و قاعده جمجمه است. بعد از یافتن جراح می توانید درباره نحوه جراحی ، مزایا و عوارض و مراقبت های بعد از عمل با او مشورت نمایید. قبل از انجام جراحی می توانید با بیماران سابق جراح دربراه میزان رضایتشان از جراح سوال نمایید و بازخورد ها را مورد آنالیز قرار دهید. به طور کلی در هنگام ابتلا با بیماری تومور مغزی سعی کنید آرامش داشته باشید تا به دور از استرس و اضطراب فرایند درمان را پیگیری نمایید.

منبع: همگردی

به "علائم تومور مغزی که باید آن ها را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم تومور مغزی که باید آن ها را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید