دولت وفاق ملی لیبی: صحبت از آتش بس بی فایده است

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، وزیر خارجه دولت وفاق ملی لیبی در واکنش به درخواست سازمان ملل برای ایجاد آتش بس در لیبی در ماه مبارک رمضان گفت که صحبت از آتش بس در سایه ادامه حملات حفتر بی فایده است.

دولت وفاق ملی لیبی: صحبت از آتش بس بی فایده است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گپ و گفتگو، سخنگوی وزارت خارجه دولت وفاق ملی لیبی معادلات میدانی در غرب لیبی را به دنبال پیشروی های روزهای اخیر نیروهایشان در این منطقه تغییر یافته خواند.

محمد القبلاوی در گفت وگو با شبکه المیادین تاکید نمود: نیروهای ما قدرت ابتکار عمل را در دست دارند و ما با گام هایی ثابت رو به جلو پیش می رویم.

این مقام دولت وفاق ملی لیبی همچنین تاکید نمود که نیروهای حفتر از امارات سلاح می گیرند و شبه نظامیان سودانی از میان نیروهای موسوم به جنجوید در صف آنها هستند.

القبلاوی صحبت از مذاکرات و آتش بس را در شرایطی که حملات نیروهای حفتر ادامه دارد، بی فایده توصیف کرد.

هیأت سازمان ملل در لیبی امروز با ابراز نگرانی از تشدید درگیری ها در طرابلس، خواهان برقراری آتش بس در ماه رمضان در این کشور شد.

نیروهای دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج پس از آزادسازی چند شهر از جمله صبراته و صرمان از اشغال نیروهای تحت امر حفتر، در حال پیشروی به سمت ترهونه هستند.

شبه نظامیان حفتر در 21 مارس گذشته از موافقت با آتش بس برای تمرکز بر کوشش ها در مبارزه با کرونا در لیبی خبر دادند اما باز به حملات خود برای تسلط بر پایتخت لیبی مقر دولت وفاق ملی که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است ادامه دادند.

دولت وفاق ملی لیبی در واکنش به نقض آتش بس توسط نیروهای حفتر در 26 مارس گذشته عملیات طوفان صلح را علیه این نیروهای متجاوز شروع کرد و در هفته گذشته شش شهر و دو منطقه راهبردی که مهم ترینشان صبراته و صرمان هستند، آزاد کردند.

از زمان سرنگونی حکومت معمر قذافی رهبر سابق لیبی در سال 2011، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب کشور) که در سطح دنیا به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان ارتش ملی لیبی را حمایت می نماید.

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین 1398 با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را شروع کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه نظامیان متحد با آن روبرو شده و تا به امروز پیروز نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "دولت وفاق ملی لیبی: صحبت از آتش بس بی فایده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت وفاق ملی لیبی: صحبت از آتش بس بی فایده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید