خبرنگاران مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، جوابگوی مسائل این بخش در استان یزد است

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، یزد- خبرنگاران- رییس دانشگاه میبد با اشاره به جایگاه ویژه مرکز تحقیقات ژنتیک میبد در استان یزد گفت: همکاری و ارتباط واقعی این مرکز با دانشگاه ها و دیگر مراکز علمی و تحقیقاتی زمینه پاسخگویی به بسیاری از مسائل این حوزه و تولید محصولات را فراهم می سازد.

خبرنگاران مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، جوابگوی مسائل این بخش در استان یزد است

دکتر عباس کلانتری خلیل آباد چهارشنبه شب در گفت و گو با وبلاگ گپ و گفتگو اضافه کرد: همکاری و ارتباطی که این مرکز با دانشگاه علوم پزشکی نیز می تواند داشته باشد را هم نباید نادیده گرفت.

وی انعقاد تفاهم نامه بین مرکز تحقیقات ژنتیک میبد و دانشگاه های میبد و اردکان را یادآور شد و ادامه داد: این تفاهم نامه به توصیه امام جمعه میبد به صورت سه جانبه بین دانشگاه های میبد و اردکان و مرکز یاد شده برای استفاده از امکانات به صورت متقابل منعقد شده است.

رییس دانشگاه میبد اضافه کرد : با اجرای تفاهم نامه ذکر شده دانشگاه های میبد و اردکان می توانند از ظرفیت و امکانات و تجهیزات مرکز تحقیقات ژنتیک استفاده کنند و نیز این مرکز از ظرفیت های آزمایشگاهی و اساتید دانشگاه ها بهره مند شود.

وی با اشاره به خریداری تجهیزات و دستگاههای ویژه و مرتبط به نانو حدود 10 میلیارد تومان در سال های اخیر توسط دانشگاه میبد گفت: این دانشگاه با داشتن این تجهیزات و همچنین پذیرش دانشجو در رشته مهندسی پزشکی می تواند در زمینه ساخت ، تامین و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی و تولید بعضی از کیت ها با مرکز تحقیقات ژنتیک شهرستان همکاری کند.

وی اضافه کرد: دانشگاه اردکان نیز با توجه به داشتن امکانات و رشته های گیاهی و ژنتیک جانوری می تواند همکاری با این مرکز تحقیقاتی داشته باشند.

کلانتری شرح داد: این همکاری ها مکمل یگدیگر هستند و با وارد شدن به فاز اجرایی و تشکیل کمیته های اجرایی و انعقاد قراردادها و پیگیری و فعالیت نتایج خوبی را به دنبال دارند.

وی متذکر شد: متاسفانه بعضی از تفاهم نامه ها وارد مرحله اجرایی نمی شوند و به صورت تفاهم نامه فقط امضا شده باقی می مانند.

رییس دانشگاه میبد همچنین گفت : در حال حاضر حدود 170 نفر دانشجو در رشته مهندسی پزشکی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه میبد مشغول به تحصیل هستند .

وی اضافه کرد: پذیرش دانشجو در این رشته دانشگاهی با داشتن 6 عضو هیات علمی و پیگیری انجام کارهای استخدامی چند عضو هیات علمی دیگر از پنج سال پیش شروع شده و سال جاری نیز 35 نفر در رشته مذکور از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

رییس اداره بهزیستی میبد نیز گفت: مرکز تحقیقات ژنتیک میبد به عنوان مرکزی جامع تحقیقات ژنتیک با سابقه بیش از هشت سال از مهمترین و مجهزترین مراکز خدمات مشاوره و تشخیص ژنتیک سازمان بهزیستی کشور است.

سید محسن فلاح اضافه کرد: این مرکز با داشتن مجوزهای لازم تحقیقاتی از سوی بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در فاصله 10 کیلومتری میبد و 40 کیلومتر مرکز استان یزد واقع شده است.

وی با یادآور شدن وجود تجهیزات استاندارد و پیشرفته در این مرکز تحقیقاتی اضافه کرد: این مجموعه دولتی با بهره گیری از پرسنل متخصص و فرهیخته و نرم افزارهای روز دنیا ارائه دهنده خدمات آزمایشگاهی و مشاوره ژنتیک در جنوب شرق کشور است.

رییس اداره بهزیستی میبد در ادامه گفت: مرکز تحقیقات ژنتیک میبد دارای واحدهای مشاوره ژنتیک ، غربالگری جنین ، آزمایشگاه های سیتو ژنتیک و سیتو ژنتیک مولکولی و ارائه دهنده خدمات مشاوره ژنتیک ، غربالگری قبل از تولد و بدو تولد و انواع آزمایش های تخصصی با حداقل هزینه می باشد.

فلاح همچنین به فعالیت انجام شده در جهت کمک به شناخت بهتر و تشخیص بیماری های ژنتیکی ،جلوگیری از ابتلای مجدد به این بیماری ها ، پیشنهاد راهکارهای مناسب درمانی ، انجام پروژه های تحقیقاتی مرتبط به خانواده های 2 معلول به بالا و عقب مانده های ذهنی اشاره کرد.

وی حمایت از خانواده های درمعرض خطر داشتن اختلالات ژنتیکی با استفاده از یارانه تشخیصی دولتی و تعیین شرایط ناقلی سایر اعضای خانواده را نیز یادآور شد و اظهار کرد : بخش آزمایشگاهی این مرکز به موسسه تحقیقاتی خیریه اجاره داده شده و بخش مشاوره ژنتیک آن نیز به صورت دولتی اداره می شود.

این مسوول به تفاهم نامه امضا شده بین مرکز تحقیقات ژنتیک و دانشگاههای میبد و اردکان با هدف توسعه برنامه های تحقیقاتی این مرکز و ایجاد زمینه برای همکاری های مشترک بین سه نهاد پژوهشی و آموزشی و هم افزایی علمی و پژوهشی و استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات طرفین اشاره کرد.

وی پیگیری های درحال انجام برای انعقاد قرارداد با دانشگاه های دیگر استان ونیز همکاری انجام شده مرکز تحقیقات با مرکزتحقیقات دیابت استان را یادآور شد و به در دستور کار قرار دادن امضای تفاهم نامه با دیگر مراکز علمی و بازدید آنها از این مرکز نیز اشاره کرد.

رییس اداره بهزیستی میبد گفت : مرکز تحقیقات ژنتیک میبد در سال گذشته چهار هزار و 93 مورد مراجعه آزمایشگاه و یک هزار و 80 مورد مراجعه مشاوره ژنتیک از میبد و دیگر شهرهای استان مانند اردکان و یزد و اشکذر و همچنین سایر شهرها مانند کرمان و شهربابک و نایین داشته است.

وی بیشترین مراجعه را در ارتباط با غربالگری جنین اعلام کرد و به نوبت دهی آنلاین از طریق سایت مرکز نیز اشاره کرد.

این مسوول با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات ژنتیک میبد در سالهای گذشته اعتبارات دولتی عمرانی گرفته است ، اختصاص ردیف بودجه برای این مرکز در سال جاری را نیز یادآور شد که با توجه به آن 2 میلیارد و 500 هزار تومان برای انجام تحقیقات مشاوره ای و تشخیصی به مرکز اختصاص داده شده است.

وی در ادامه به هزینه بیش از 15 میلیارد تومان که تا به حال برای این مرکز تحقیقاتی صرف شده و مشارکت خیرین در خرید تجهیزات و کمک به بیماران بی بضاعت هم اشاره کرد.

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد که در حال حاضر 12 پرسنل تخصصی دارد از 15 شهریور سال 91 راه اندازی شده است.

دانشگاه میبد 2 هزار و 400 دانشجو و 84 نفر عضو هیات علمی دارد.

مرکز شهرستان 105هزار نفری میبد در 50 کیلومتری شمال غرب شهر یزد واقع شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، جوابگوی مسائل این بخش در استان یزد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرکز تحقیقات ژنتیک میبد، جوابگوی مسائل این بخش در استان یزد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید