بیماران قلبی عروقی نسبت به ویروس کرونا در معرض خطر بیشتری هستند

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، متخصص قلب و عروق گفت: باید به بیماران قلبی توصیه خاص گردد که نسبت به روش های احتیاطی پیشگیری اقدامات بیشتری انجام دهند.

بیماران قلبی عروقی نسبت به ویروس کرونا در معرض خطر بیشتری هستند

هاشم سزاوار متخصص قلب و عروق در گفت و گو با خبرنگار ، درباره مراقبت های ویژه نسبت به بیماران قلبی عروقی با وجود کرونا اظهار کرد: قلب و ریه مانند یک تیم هماهنگ با هم کار می نمایند. در صورت ابتلا به بیمار های تنفسی مانند کووید 19 قلب ما باید سخت تر از قبل کار کند. پس اگر بیماری قلبی داریم، هنگام شیوع بیماری کرونا باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشیم.

او در ادامه اضافه نمود: باید به بیماران قلبی توصیه خاص گردد که نسبت به روش های احتیاطی پیشگیری اقدامات بیشتری انجام دهند. به خاطر اینکه مرگ و میر ناشی از کروناویروس در بیماران مزمن قلبی و عروقی و بیماران عروق مغزی خیلی بیشتر است به طوری که تا 50 درصد مواردی که بیماران با تشخیص کرونا بستری شده اند، دارای بیماری های مزمن شامل بیماری های قلبی و عروقی و یا بیماری عروق مغزی بوده اند. عوارض کروناویروس، مرگ و میر ناشی از آن در بیماران قلبی و عروقی ومغزی خیلی بیشتر است.

سزاوار گفت: در گذشته هم بیمارانی که دچار بیماری های مزمن قلبی بودند یا اینکه تحت عمل جراحی قلب قرار می گرفتند همواره این توصیه را می کردیم که هر سال در زمان مناسب واکسن های آنفلوانزا و واکسن های پنوموکوک را برای جلوگیری از بیماری های عفونی شدید استفاده نمایند تا مانع از بروز بیماری شدید تنفسی خود شوند که تحمل این گونه افراد به طور معین کمتر از سایر افراد است. این ویروس به گیرنده های سلول های بدن موسوم به ACE 2 به شکل بسیار محکمی متصل می گردد. این گیرنده ها نه تنها در ریه ها، بلکه در نقاط دیگر بدن نظیر قلب و دستگاه گوارشی هم وجود دارند.

ویروس کرونا؛ چرا نباید برای شستن دست ها از آب داغ استفاده کرد؟

او اعلام کرد: 40 درصد افراد احتیاجمند به بستری در چین مبتلایان قلبی و عروقی بودند. در افراد با زمینه بیماری های مزمن احتمال ایجاد مسائل قلبی عروقی با ابتلا به کرونا بیشتر خواهد شد. بیماری های ویروسی مانند کرونا بر پلاک های چربی موجود در رگ ها و عروق قلبی موثرند. اگرمبتلا به بیماری قلبی عروقی هستید جای نگرانی نیست فقط کافی است این نکاتی را رعایت کنید.

سزاوار درباره پیشگیری در برابر کرونا گفت: افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی باید بهداشت را با شستن مرتب دست ها همراه آب و صابون یا ضدعفونی نماینده الکلی رعایت نمایند. از تماس نزدیک با افراد دارای علائم شبیه سرماخوردگی یا بیماری های تنفسی دوری نموده و فاصله 2 متری از آن ها را رعایت نمایند.

او توضیح داد: به مصرف دارو های قلبی عروقی خود ادامه دهند و آن ها را قطع ننمایند. در صورت احتیاج با پزشک یا داروساز درباره ادامه درمان مشورت نمایند. به میزان کافی دارو های مورد مصرف خود را از قبل بخرند و ذخیره نمایند تا کمتر مجبوربه خروج از خانه شوند. همواره یک فرصت از دارو های مصرفی شان را نگه دارند و همراه شان داشته باشند.

سزاوار تاکید نمود: افراد مبتلا باید سبک زندگی سالم داشته باشند. رعایت رژیم غذایی سالم به خصوص میوه و سبزیجات باید زیاد گردد، خواب کافی (7 تا 8 ساعت در شبانه روز)، تمرین بدنی منظم را حتما در برنامه خود داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بیماران قلبی عروقی نسبت به ویروس کرونا در معرض خطر بیشتری هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران قلبی عروقی نسبت به ویروس کرونا در معرض خطر بیشتری هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید