ستاره ای 2.5 میلیون بار درخشان تر از خورشید ناپدید شده است!

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو به نقل از ایندپندنت، یکی از بزرگترین ستاره های دنیا به طور مرموزی از نظرها ناپدید شده است.

ستاره ای 2.5 میلیون بار درخشان تر از خورشید ناپدید شده است!

این ستاره در فاصله 75 میلیون سال نوری زمین در کهکشان کوتوله کینمن (Kinman Dwarf Galaxy) قرار داشت اما اکنون دیگر قابل مشاهد نیست و محققان دلیل آن را نمی دانند.

هنگامیکه محققان سعی کردند با رصد این ستاره درباره چگونگی مرگ ستاره های بزرگ اطلاعاتی به دست بیاورند، متوجه ناپدیدشدن مرموز آن شدند. بین 2001 تا 2011 میلادی تحقیقات وسیعی روی این ستاره اجرا شده و مشاهدات نشان داد که در اواخر عمر خود به سر می برد، به همین دلیل ستاره مذکور هدفی ایده آل برای یک پژوهش جدید به حساب می آمد.

آندرو آلن محقق کالج ترینیتی دوبلین و محقق ارشد تحقیق در این باره می گوید: ما از ناپدید شدن ستاره بسیار تعجب کردیم. ممکن است ستاره درخشندگی خود را از دست داده باشد و گرد وغبار آن را از نظر پوشانده است.

اما محققان معتقدند این سیاره بدون انفجار و تبدیل شدن به ابرنواختر خاموش شده و در یک سیاهچاله سقوط نموده است.

آلن در این باره می افزاید: اگر این امر صحیح باشد، این نخستین فرآیند رصد مستقیم ستاره بزرگی است که حیات آن بدون انفجار و به این شیوه انتها می یابد. چنین کشفی درک انسان از چگونگی مرگ ستارگان را تغییر می دهد.

کهکشان کوتوله کینمن در صورت فلکی آکواریوس واقع شده است. این صورت فلکی به اندازه ای از زمین دور است که ستاره شناسان نمی توانند ستارگان را به طور دقیق ببینند. در عوض آنها نشانه هایی خاص از هر ستاره را رصد می نمایند. یکی از نشانه ها این بود که این ستاره درخشان که 2.5 میلیون بار درخشان تر از خورشید بود.

هنگامیکه محققان در سال 2019 میلادی این کهکشان را رصد کردند نه نشانی از ستاره و نه ابر نواختر (علامتی از مرگ ستاره) وجود نداشت. در عوض این شی آسمانی ناپدید شده بود.

محققان برای رصد دقیق تر، بعضی از ابزارهای تلسکوپ VLT در رصدخانه جنوب اروپا آن را رصد کردند. اما با وجود ماه ها کار و کوشش نتوانستند نشانی از ستاره بیابند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ستاره ای 2.5 میلیون بار درخشان تر از خورشید ناپدید شده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره ای 2.5 میلیون بار درخشان تر از خورشید ناپدید شده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید