سه هشدار مهم درباره انبارهای شیمیایی پایتخت

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، یک روز پس از انفجار مهیب در بندر بیروت و کشته و زخمی شدن صد ها نفر و خسارات سنگین مالی به پایتخت لبنان یکی از اعضای شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از وجود تاسیسات پر خطر در مناطق مسکونی تهران این تاسیسات را به بمب ساعتی تشبیه کرد.

سه هشدار مهم درباره انبارهای شیمیایی پایتخت

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، مجید فراهانی رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران به طور تعیین به شرایط انبار نفت تهران در منطقه شهران اشاره نمود و در صفحه اینستاگرام خود نوشت: به انبار نفت محله شهران که یک بمب هیدروژنی داخل شهر و بر روی گسل زلزله مشا بنا شده توجه کنیم.

او اضافه نمود: انبار نفت شهران با مخازنی غول پیکر درست در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران در محله شهران قرار گرفته و هر روز حدود سیصد تانکر سی هزار لیتری حمل سوخت از مخازن این انبار نفت بارگیری می نمایند و سپس از وسط بافت مسکونی و خیابان ها و کوچه های شهران می گذرند و نهایتا وارد بزرگراه می شوند.

او تاریخچه از حوادث در این منطقه ذکر کرد و نوشت: سال 87 یکی از این تانکر های 30 هزار لیتری بنزین در بلوار شهران واژگون شد و سوخت آن، اطراف خانه های مسکونی تخلیه شد. 29 فروردین و اسفند سال 85 هم دو حادثه مشابه در شهران رخ داد که یکی اطراف مجتمع کوهپایه و آن یکی در شهر زیبا بود، ادامه می دهد: مجددا در سال 95 نیز یک تانکر 32 هزار لیتری در میدان دوم شهران واژگون شد و شاید بخت با شهرانی ها یار بود که بنزین ها روانه فضای سبز شد و درختانش را برای همیشه خشک کرد، اما نکته اینجاست که این بخت قرار نیست همیشه یار غار شهران و تهرانی ها باشد.

فراهانی درباره قرار دریافت این انبار روی گسل زلزله تهران هم هشدار داد و گفت: روی دیگر فاجعه قراردریافت مخازن بزرگ انبار نفت بر روی گسلی است که بر اساس آمار سالهاست که آبستن زلزله ای ویرانگر است که با فعالیت گسل مشا تلفات انفجار انبار نفت در شهران بسی بیش از زلزله تهران خواهد بود که فاجعه بیروت نشان داد مطالبه خروج انبار های مواد شیمیایی از شهر ها همچون خروج انبار نفت از شهران امروز نه یک مطالبه محلی، بلکه مطالبه ای ملی است.

شهران در منطقه پنج تهران، در شمال غربی شهر و در مجاورت سولقان و کن قرار گرفته است. انبار نفت و مخازن بزرگ سوخت شهران، در سال 1353 و در زمانی ساخته شده که این محله غیرمسکونی و بیابان بود. این انبار یکی از شریان های اصلی توزیع سوخت در پایتخت به حساب می آید. تهران دو انبار نفت دیگر هم دارد یکی در جنوب (ری) و یکی هم در شماالشرق در منطقه لشگرک.

پست اینستاگرامی مجید فراهانی درباره خطرات انبار نفت شهران بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت و نگرانی او منطقی به نظر می رسید. او در توئیت دیگری در همین رابطه نوشت: شورایعالی شهرسازی قبلا در مصوبه ای خواهان انتقال انبار نفت شهران به بیرون شهر شده بود. روز چهارشنبه هفته آینده به اتفاق رییس کمیسیون شهرسازی شورا در جلسه ای میزبان مسوولان وزارت نفت و شورایعالی شهرسازی خواهیم بود تا آخرین شرایط انتقال انبار نفت و ایمنی انتقال را آنالیز کنیم.

مجید فراهانی می گوید ممکن است انفجاری بدتر از انجار بیروت در تهران رخ دهد

تکذیب شرکت نفت

پس از هشدار رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: انبار نفت شهران استاندارد های ایمنی لازم را دارد و وجود آن برای سوخت رسانی ایمن و مطمئن درسطح تهران حیاتی است.

کرامت ویسی با اشاره به نقش حیاتی سه انبار نفت تهران در سوخت رسانی به پایتخت تاکید نمود: طی سالیان گذشته مکاتباتی اجرا شده و جلسات کارشناسی و مدیریتی درون و برون سازمانی با هماهنگی و همکاری دستگاه های ذی ربط اجرا شده که در تمامی این جلسات با مباحثی که مطرح شده ضرورت وجود انبار نفت در آن نقطه و رعایت استاندارد های فنی و ایمنی مورد توجه قرار گرفته است.

هشدار دوم

اما روز آدینه رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره وجود دو انبار شیمیایی شهران و بعثت ابراز نگرانی کرد.

رضا کرمی محمدی هم خروج انبار های مواد شیمیایی از تهران مانند دو انبار بعثت و شهران را مطالبه ای ملی دانست و گفت: وجود انبار های مواد شیمیایی داخل شهر تهران مسئله مهمی است که چند بار در شهرداری آن را پیگیری و در این خصوص تذکراتی ابلاغ کردیم، اما متاسفانه تا به امروز توجهی نشده است.

رییس مدیریت بحران تهران البته توضیح داد که تخلیه و انتقال این انبار ها بر عهده شهرداری نیست بلکه وظیفه نهاد هایی است که این انبار ها به آن ها تعلق دارند. به گفته او انبار شهران به وزارت نفت و انبار بعثت به وزارت نیرو متعلق هستند.

او همچنین تاکید نمود که انتقال این انبار ها هزینه بالایی دارد و به همین دلیل هم تا حالا انجام نشده است.

کرمی بر خلاف فراهانی معتقد است در صورت انفجار این انبار ها حادثه ای مانند بیروت تکرار نمی گردد: قطعا این انبار ها حادثه ای مانند بیروت را رقم نمی زنند و اگر انفجاری هم صورت گیرد بسیار سبک تر است، اما خطر وقتی ایجاد می گردد که تانکر های حمل سوخت در جاده یا بزرگراه ها واژگون شوند و آتش سوزی رخ دهد بنابراین باید مسئله انتقال این انبار ها را بیشتر از قبل، پیگیری و به نتیجه برسانیم.

رییس مدیریت بحران استان تهران پیشنهاد داد تا زمان انتقال این انبار ها دورتادور آن ها دیوار کشیده گردد تا حداقل مجتمع های مسکونی اطراف از خطر مصون بمانند.

حادثه بیروت بر اثر انفجار انبار نیترات آمونیوم رخ داد

هشدار سوم

هشدار مدیریت بحران تهران هم خاتمه کار نبود و آتش نشانی هم از شرایط انبار نفت تهران و دیگر انبار های مواد شیمیای در پایتخت ابراز نگرانی کرد.

مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره لزوم خروج انبار های مواد شیمیایی از شهر ها از جمله شهر تهران اظهارکرد: در مورد انبار های مواد شیمیایی، شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری تهران فعالیت گسترده ای را شروع نموده و تا به حال توانسته که تعداد زیادی از این انبار ها را از سطح شهر خارج و تخلیه کند.

از نظر سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز مکان نگهداری مواد شیمیایی، شهر نیست و هر جا که باشد لازم است که اصول ایمنی برای آن رعایت گردد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران درباره انبار های نفتی شهر تهران اظهار کرد: انبار های نفتی دارای استاندارد های خاص خود هستند که خوشبختانه وزارتخانه نفت هم از آن وزارتخانه هایی است که نظارت دقیقی دارد تا آن جایی که ما بازدید کردیم بسیاری از مسائل رعایت می گردد، اما به طور دقیق که آیا تمام سیستم های لازم وجود دارد یا نه موضوعی است که خودشان باید شرح دهند.

داوری درباره انبار های نفتی تهران گفت: همه این ها توسط آتش نشانی بازدید شده است همچین تعامل بین ما و این مجموعه ها همیشه ادامه دارد.

او با اشاره به شرایط انبار نفت شهران اضافه نمود: انبار نفت شهران در زمانی که ایجاد شده بود از بافت شهری فاصله داشته است، اما امروز با توجه به افزایش و توسعه شهر این انبار در نزدیک بافت شهری گرفته است. تا زمانی که این انبار ها دایر هستند، باید استاندارد های لازم و نکات ایمنی به طور جدی در این انبار ها رعایت گردد.

منبع: فرارو

به "سه هشدار مهم درباره انبارهای شیمیایی پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه هشدار مهم درباره انبارهای شیمیایی پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید