راهنمای سفر به روتوروا؛ نیوزیلند

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، علاوه بر چشمه ها و منطقه ها زمین گرمایی، اطراف این شهر را جنگل های بومی و دریاچه های زیبا فرا گرفته است که در کنار هم ترکیبی فوق العاده را پدید آورده اند. روتوروا بعلاوه به مرکزی برای ارائه فرهنگ مائوری معروفیت دارد و یکی از برترین نقاط نیوزیلند برای تماشای اجراهای سنتی این قوم و غرق شدن در تاریخ و فرهنگ سنتی آن محسوب می گردد. بعلاوه تعدادی از برترین و مشهورترین جاذبه های نیوزیلند در این شهر و اطراف آن واقع شده اند که انگیزه ای خوب برای سفر به آن ایجاد می نمایند. مطلب پیش رو برای سفری 3 روزه به روتوروا تهیه شده است.

راهنمای سفر به روتوروا؛ نیوزیلند

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران: 8:30-

زبان رسمی: انگلیسی

زبان رایج: مائوری

واحد پول: دلار نیوزیلند (NZD) (هر گاه در متن به دلار اشاره نمودیم، منظور همان دلار نیوزیلند است.)

نوع برق شهری: 230 ولت/50 هرتز (دو شاخه نوع I)

پیش شماره: (07)64+

شماره اضطراری: (پلیس، آمبولانس، آتشنشانی): 111

جهت رانندگی: چپ

فرودگاه: فرودگاه بین المللی روتوروا (ROT)

شرایط آب و هوایی

در روتوروا می توانید در تمام طول سال، هر دو نوع آب و هوای سازگار و معتدل را پیدا کنید. این شهر برای فرار از زمستان های نیم کره شمالی بسیار مناسب است. ماه های تابستان شامل ژانویه، فوریه و مارس هستند و نکته قابل اشاره اینکه دمای هوا به طور معمول از 10 تا 26 درجه سانتی گراد متغیر است. زمستان ها معمولا میانگین دمای 10 درجه سانتی گراد حکمفرماست. با وجود اینکه زمستان کاملا معتدل است، اما به علت بارش باران های سنگین بهتر است یک یا دو ژاکت به همراه داشته باشید.

برترین زمان برای رزرو هتل

در روتوروا، ماه های تابستان به عنوان فصل پیک یا اوج شناخته می شوند. در این مدت قیمت انواع هتل و حتی بلیت های پرواز افزایش قابل توجهی دارد. اگر دنبال گزینه های ارزان تر هستید بهتر است در نیمه دیگر سال یعنی زمستان، اوایل بهار و اواخر پاییز برنامه سفر به این شهر را بریزید. در هر صورت، بهتر است از دست کم یک ماه قبل هتل رزرو کنید.

هزینه های مرسوم

هاستل (خوابگاه)

برای یک شب اقامت در اتاقی اشتراکی و اتاقی شخصی به ترتیب باید 15 تا 25 و 50 تا 70 دلار بپردازید.

هتل

هتل های روتوروا در حالت معمول قیمت هایی ارزان و کیفیتی مناسب دارند. هتل های مرکز شهر به علت شلوغی بیشتر قیمتی بالاتر از همتایان خود در اطراف شهر دارند. اگر در طول سفر یک ماشین شخصی اجاره کنید، این هتل ها انتخابی عاقلانه تر هستند. میانگین قیمت انواع هتل بر اساس کیفیت و تعداد ستاره به صورت زیر است:

1 ستاره ...

2 ستاره ...

3 ستاره 70 تا 169 دلار

4 ستاره 74 تا 200 دلار

5 ستاره 146 تا 338 دلار

میانه قیمت مواد غذایی

صبحانه: پیدا کردن کافه ها ممکن است کمی دردسرآفرین باشد، اما بسیاری از هتل های بزرگ این شهر، به همراه اجاره اتاق، وعده ی رایگان صبحانه ارائه می دهند (7 تا 12 دلار).

ناهار: همبرگر و پیتزا گزینه های خوب و ارزان ای برای این وعده غذایی هستند که هم در میان مردم محلی و هم مسافران هواداران زیادی دارند (9 تا 15 دلار).

شام: شام مقداری هزینه بیشتر برای شما در بردارد، اما معمولا وعده های شام مفصل هستند، به گونه ای که می توانید به جای مانده آن را برای چند ساعت بعد بهره ببرید (12 تا 25 دلار).

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می توانید مواد غذایی مورد احتیاج یک هفته تان را با پرداخت به ترتیب حدود 103 و 82 دلار تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت ها بر اساس اندازه کالری استاندارد و مواد غذایی مورد احتیاج یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و کاهو می گردد. مسلم است که اگر مواد بیشتری احتیاج دارید، باید هزینه بیشتری بپردازید.

حمل و نقل عمومی

بلیت یک طرفه (حمل و نقل محلی)

2/50 دلار

تاکسی (تعرفه عادی برای آغاز)

3 دلار

هر 1 کیلومتر جابجایی با تاکسی (تعرفه عادی)

3 دلار

1 ساعت انتظار تاکسی (تعرفه عادی)

60 دلار

بنزین (هر لیتر)

1/91 دلار

توصیه هایی برای صرفه جویی در هزینه ها

مهمان مردم محلی شوید

احتمالا با سایت کوچ سرفینگ آشنایی دارید. اگر نه می توانید برای کسب اطلاعات لازم از اینصفحهدیدن کنید. ارزان ترین اتاق ها در روتوروا خوابگاه های اشتراکی هستند که حدود 15 تا 25 دلار قیمت دارند. احتمالا دوست دارید از پرداخت چنین هزینه ای اجتناب کنید. خب مسئله ای نیست! سایت کوچ سرفینگ راهی عالی برای این کار را پیش روی شما قرار می دهد. این سایت فرصتی در اختیار شما می گذارد تا به جای رزرو هتل و هاستل، شب را کنار مردم بومی هر شهر و در خانه هایشان آن هم به صورت رایگان سپری کنید! عالی نیست؟ تنها کافی است از قبل در این سایت ثبت نام و درخواست خودتان را بفرستید تا احتمالا به زودی به وسیله شخصی دیگر از مقصد مورد نظرتان به شما پاسخ داده گردد. علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، می توانید دوست هایی از کشورها و فرهنگ های دیگری پیدا کنید و به سادگی با سبک زندگی مردم آن منطقه آشنا شوید.

به طور رایگان از آبفشان ها دیدن کنید

با وجود اینکه چشمه های آب گرم و آبفشان های زیبای زیادی در روتوروا وجود دارد، اما بسیاری از مردم معمولا برای دیدن آبفشان تیپویا (Te Puia) اقدام می نمایند. شما می توانید پولتان را برای دیدنی نمایش های مائوری پس انداز و در عوض در اطراف شهر بچرخید و آبفشان های رایگان زیادی را بازدید کنید.

جاذبه ها

دره آتشفشانی وایمانگو (Waimangu Volcanic Valley)

روتوروا قلب جاذبه های زمین گرمایی نیوزیلند است و دره آتشفشانی وایمانگو یکی از محبوب ترین نقاطی است که می توانید در آن تراس های گلی و بخارآلود را ببینید. در اینجا یک سری جهت پیاده روی امکان دیدنی حفره های مملو از دود و تراس های عجیب و غریب زرد اسیدی و آهکی سبز رنگ در امنیت کامل برای بازدیدنمایندگان فراهم شده است. دهانه دوزخ با آبفشان بزرگش نقطه ای برجسته در این ناحیه محسوب می گردد. این دنباله، جهتی پر پیچ و خم را به سمت ساحل دریاچه روتوماهانا طی می نماید. یکی از موارد مجذوب کنندهی که پیشنهاد می گردد تجربه کنید، قایق سواری روی این دریاچه و همزمان دیدنی ویژگی های زمین گرمایی دره آتشفشانی وایمانگو است. اگر به تاریخ علاقمند هستید، می توانید با طی جهت 45 دقیقه ای با قایق از مکان چشمه هایی مشهور به تراس های صورتی و سفید (زمانی آن را هشتمین شگفتی دنیا می نامیدند. این چشمه ها مشابه پاموک کاله در ترکیه و باداب سورت در مازندران هستند) بازدید کنید. خود تراس ها پس از انفجار کوه تاراورا در سال 1886 از بین رفتند.

موزه روتوروا

موزه روتوروا از آن دست نقاطی است که در سفر به نیوزیلند حتما باید ببینید. در میان باغ هایی دولتی و آرام که روی خط ساحلی دریاچه روتوروا قرار دارند، می توان حمام خانه قدیمی را پیدا کرد که امروزه تبدیل به موزه روتوروا شده است. درون این موزه می توانید مجموعه ای از نمایشگاه های دائمی را دیدن کنید که داستان هایی از فرهنگ و تاریخ روتوروا از عصر پیش از اروپایی ها تا زمان حال را بازگو می نمایند. غرق شدن در فرهنگ مائوری و فرار از چشم اندازهای آتشفشانی احتمالا برایتان خالی از لطف نباشد. نمایش های ابتکاری، تجربه های سینمایی مجذوب کننده و تورهای راهنمای پر از اطلاعات آموزنده به شما در کشف داستان های شگفت انگیز این منطقه منحصربه فرد یاری شایانی می نمایند. این موزه بعلاوه دارای 5 گالری متغیر و برنامه های متنوع از نمایشگاه های هنری، رویدادها و تورهای دیداری است. مطمئن باشید همواره در اینجا موردی مجذوب کننده برای کشف کردن وجود دارد. هزینه ورود و استفاده از تورهای موزه بین 8 تا 45 دلار می گردد.

تی وایروآ (Te Wairoa)

تی وایروآ یک نوع روستای مائوری به شمار می رود که در سال 1852 میلادی به وسیله مبلغی مسیحی ساخته شد. این روستا در نزدیکی تراس های مشهور صورتی و سفید قرار داشت، بنابراین مکانی مناسب برای استراحت کردن به شمار می رفت. با این وجود، روستای تی وایروآ عمری بسیار کوتاه داشت، چرا که در 10 ژوئن 1886 کوه تاراورا در پی انفجار دریاچه روتوماهانا فوران کرد و همین موضوع سبب شد روستا در زیر لایه ای از گل به ضخامت حدودا 2 متر مدفون گردد. در این حادثه خوشبختانه بسیاری از مردم روستا پیروز به فرار شدند، با این وجود 17 نفر جان باختند. در دهه 30 میلادی باستان شناسان آغاز به حفاری در این مکان کردند و در حال حاضر تعدادی از ساختمان های اصلی قابل مشاهده هستند. بعلاوه یک جهت پیاده روی زیبا از این مکان به سمت آبشار وایرر منتهی می گردد که اگر دوست داشتید می توانید آن را طی کنید.

وای-اُ-تاپو (Wai-O-Tapu)

در وایوتاپو عجایب زمین گرمایی زیادی وجود دارد. آبفشان لیدی ناکس که صبح ها هر 10 تا 15 دقیقه فوران می نماید و ارتفاع شلیک آب آن به بیش از 20 متر می رسد، در اینجا واقع شده است. این ناحیه رنگارنگ مملو از فعالیت های آتشفشانی به همراه فوران استخرهای گل آلود (تشکیل شده از یک گل فشان متلاشی شده)، استخرهای آب سبز فلورسنت و تراس های بخارآلود در زیر پوشش زرد روشن و نارنجی کم رنگ، چشم اندازی خیالی را به وجود آورده است که چشم هر بیننده ای را مسحور می نماید. ظاهر رنگارنگ این چشمه آب گرم تصور بودن در سیاره ای دیگر را به شما القا می نماید. این مکان در 27 کیلومتری جنوب روتوروا نهاده شده است. بازدید از این مکان زیبا را به هیچ وجه از دست ندهید.

واکاره واره وا (Whakarewarewa)

واکاره واره وا با این نام عجیب و بامزه اش، یک روستای مائوری است که در میان دریچه های بخار و استخرهای داغ ناحیه زمین گرمایی واکاره واره وا نهاده شده است. واکاره واره وا نام کوتاه شده Te Whakarewarewatanga O Te Ope Taua A Wahiao به معنی محل تجمع احزاب جنگ واهایو است. در اینجا می توانید با فرهنگ بسیار مجذوب کننده و عجیب مردم مائوری از نزدیک و به صورت تعاملی آشنا شوید. مردم مائوری همواره در اینجا زندگی و به نحوی عالی از مزیت فعالیت های زمین گرمایی درون دره برای گرم شدن و پخت و پز استفاده نموده اند. دیدنی پایکوبی ها و نمایش های سنتی، نحوه استفاده مردم مائوری از مزیت های زمین گرمایی و غرق شدن در فرهنگ خاص این قوم، تجربه ای بی نظیر محسوب می گردد که تا مدت ها از خاطرتان محو نخواهد شد. اگر می خواهید به نحوی عالی در فرهنگ مائوری غرق شوید، می توانید شب را در کنار آن ها سپری کنید.

تی پویا (Te Puia)

تی پویا جایی است که می توانید آبفشان دیگری به نام Rotoruas Pohutu را دیدن کنید. تی پویا درست در حوالی مرکز شهر نهاده شده است. پوهوتو بزرگ ترین آبفشان نیم کره جنوبی زمین به شمار می رود که ارتفاع فوران آب آن تا به بیش از 30 متر هم می رسد و گاهی به مدت چند روز هم به طول می انجامد (یکی از فوران های 250 روز طول کشید) و البته ممکن است گاهی تنها چند دقیقه بتوانیم شاهد آن باشیم. یکی دیگر از آبفشان هایی که در همین نزدیکی نهاده شده است، تی توهو است که با وجود کوچک تر بودن فوران ها ترتیب منظمی دارد. پس از خاتمه بازدید از آبفشان ها می توانید از پارک تی پویا دیدن کنید که میزبان پرنده ای به نام کیوی است. در اینجا تعدادی از نایاب ترین پرنده های نیوزیلند زندگی می نمایند. علاوه بر این، موسسه هنر و صنایع دستی مائوری هم در این مکان نهاده شده است.

پارک زمین گرمایی هلز گیت (Hells Gate Geothermal Park)

هلز گیت یا دروازه جهنم، پارکی است به وسعت حدود 20 هکتار که میزبان فعال ترین میدان های زمین گرمایی در نیوزیلند است. از ویژگی های این ناحیه می توان به فوران های آب، شکاف های بخار، استخرهایی از گل جوشان، آتشفشان گلی و بزرگ ترین آبشار آب داغ در نیم کره جنوبی اشاره نمود. در اینجا می توانید 700 سال تعامل قوم مائوری و پس از آن سکونت اروپایی ها در کنار این مکان منحصربه فرد را ببینید و بشنوید. می توانید در میان آب های گوگردی و چشمه های آب گرم دراز بکشید، حمام کنید، درمان های سنتی و مفید برای زیبایی انجام دهید و از انجام ماساژ سنتی مائوری (میری میری) لذت ببرید. هزینه استفاده از چشمه ها و خدمات درمانی و ماساژ برای بزرگسالان بین 20 تا 240 دلار می گردد.

غار وایتومو (Waitomo)

غارهای کاملا مرموز وایتومو نشانه و خاص طبیعت زیبای کشور نیوزلند هستند. در قسمت بالای این منطقه، روستای کوچکی وجود دارد و در سطح زیرین آن سیستم به هم پیوسته از غارها نهاده شده است که بیشتر از 2 میلیون سال قدمت دارند. نور درخشان دیواره غارها، ناشی از وجود نوعی کرم شب تاب به نام Arachnocampa luminosa است که تنها در کشورهای نیوزیلند و استرالیا یافت می شوند. تورهای قایق سواری هر نیم ساعت یک بار برای بازدید از غار برگزار می شوند که نباید تجربه آن ها را از دست بدهید. شما بعلاوه می توانید با پای پیاده از بعضی بخش های غار دیدن کنید و محو دیدنی زیبایی خیره نماینده آن شوید.

هابیتون

بله! درست حدس زدید. بعید است کسی پیدا بگردد که با سری فیلم های مشهور ارباب حلقه ها (و بعلاوه هابیت) و ماجراهای هابیت های دوست داشتنی آشنایی نداشته باشد. پیتر جکسون به منظور ساخت این مجموعه ها روستایی واقعی را در شهر کوچک مچاماچا واقع در شمال نیوزیلند نزدیک شهر روتوروا بنا نهاد. روستای هابیتون به طور دقیق همانند توصیفات کتاب های تالکین ساخته شد. البته در فیلم ها گویی این خانه ها برای کوتوله ها ساخته شده اند، اما در واقعیت اینگونه نیست و یک انسان معمولی به راحتی می تواند در آن ها رفت و آمد کند. پس از خاتمه فیلم برداری، این مکان به عنوان یک جاذبه گردشگری در نیوزیلند مورد استفاده نهاده شد. نکته جالب یکی شدن روستا و خانه های آن با طبیعت اطراف است که چشم اندازی رویایی و باور نکردی به آن بخشیده است. اگر خواستید از این مکان بازدید کنید و هنوز فیلم ها را ندیده اید شدیدا توصیه می کنیم قبل از آن از دیدن فیلم ها لذت ببرید و سپس به نیوزیلند سفر کنید. برای استراحت نیز می توانید در مهمانخانه اژدهای سبز اقامت کنید که درون فیلم ها به نمایش گذاشته شد. بعلاوه اگر خواستید شب را در هابیتون بمانید، یک هتل هم برای راحتی مسافران ساخته شده است.

حفاظتگاه دیدنی کوه اِنگونگوتاها (Mount Ngongotaha)

این جنگل نسبتا باریک حفاظت شده روی مخروط آتشفشانی کوه انگونگوتاها (757 متر) واقع شده است و دو جهت پیاده روی راحت و عالی در حوالی روتوروا دارد. در طول جهت کوتاه سه کیلومتری می توانید از طبیعتی سرسبز و زیبا لذت ببرید و به وسیله تابلوهایی که در طول آن نصب شده اند، اطلاعات مفیدی از جانوران بومی منطقه کسب کنید.

جزیره موکویا (Mokoia Island)

جزیره مقدس موکویا پناگاه حیات وحش مهمی برای حفاظت از بعضی از پرنده های کمیاب نیوزیلند به شمار می رود. برای قبیله مائوری، این جزیره که درون دریاچه روتوروا واقع شده است، ریشه در اساطیر باستانی دارد. این مکان بعلاوه محل اردوگاه تمرین منظم Mau rākau در هنرهای رزمی تایاها محسوب می گردد. تورهای راهنما، فرصت دیدنی پرندگانی همانند کیوی و کوکاکو و بعلاوه غرق شدن در فرهنگ زیبای مائوری را برای شما فراهم می نماید. راهنماهای محلی از اهمیت این جزیره برای مردم مائوری و طریقه استفاده از پوشش گیاهی آن برای مصارف دارویی و غذایی خواهند گفت که ممکن است برایتان جالب باشد.

منطقه حفاظت شده کاهاروآ (Kaharoa)

کوکاکو یکی از گونه های پرنده در نیوزیلند است که به شدت در خطر انقراض نهاده شده است و تنها حدود 1,400 عدد از آن ها در جزیره شمالی زندگی می نمایند. با این وجود، منطقه حفاظت شده کاهاروآ یکی از برترین مکان ها برای شنیدن صدای آواز این پرندگان زیبا و نادر به شمار می رود. اگر دوست دارید این پرندگان را ببینید و از شنیدن صدای آن ها در مکانی سرسبز و بکر لذت ببرید، حتما به این منطقه نیم نگاهی داشته باشید.

جهت یا دنباله تاراوِرا (Tarawera Trail)

دنباله تاراورا با طولی حدود 15 کیلومتر، از میان خط ساحلی پشته ای دریاچه تاراورا عبور می نماید و چشم اندازهای پانورامای بسیار زیبایی از منطقه ها حومه شهر و دریاچه ای خیره نماینده را جلوی رویتان می گستراند. اگر دوست داشتید، می توانید در اردوگاه های طراحی شده ای در طول این جهت چادر بزنید و چند ساعتی را به استراحت بپردازید یا حتی شب را در همانجا سپری کنید. این جهت درست در ابتدای خلیج تی راتا (ساحل هات واتر) خاتمه می یابد، جایی که چشمه های آب گرم به درون دریاچه جریان دارند.

پارک جنگلی ویریناکی (Whirinaki Forest Park)

ترکیب درختان سر به فلک کشیده، رودخانه های روان، زیستگاه های متنوع و گذشته مجذوب کننده مکانی زیبا به نام پارک جنگلی ویریناکی را می سازد. این پارک یکی از قابل توجه ترین و باشکوه ترین جنگل های نیوزیلند به شمار می رود که به هیچ وجه نباید تجربه بازدید و گشت و گذار در آن را از دست بدهید. این جنگل متراکم تعدادی از نایاب ترین گونه های پرنده را در خود جای داده است. یکی از برترین کارهایی که می توانید در این مکان از آن لذت ببرید، ماهیگیری است. پیاده روی، دوچرخه سواری، ماهیگیری، شنیدن صدای آواز پرندگان، دیدنی آبشارها و مکان های بکر و بعلاوه اردوگاه زدن از جمله برترین تفریحاتی است که در اینجا انتظار شما را می کشند.

منبع: کجارو / planetware.com / numbeo.com / priceoftravel.com

به "راهنمای سفر به روتوروا؛ نیوزیلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به روتوروا؛ نیوزیلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید