خبرنگاران تحقق 85 درصدی سهم بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در تامین آب دریاچه ارومیه

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، تبریز - خبرنگاران - رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تا خاتمه پارسال سهم بخش کشاورزی در تامین آب دریاچه ارومیه 85 درصد تحقق یافت.

خبرنگاران تحقق 85 درصدی سهم بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در تامین آب دریاچه ارومیه

اکبر فتحی، روز دوشنبه در گفت و گو با وبلاگ گپ و گفتگو اضافه نمود: طبق برآورد کارشناسان مقرر بود تا خاتمه سال 98 از محل 40 درصد صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی استان 90 میلیون مترمکعب آب برای دریاچه ارومیه تامین گردد.

وی با اشاره به اینکه در این مدت حدود 34 درصد کاهش مصرف آب کشاورزی در استان روی داده است، اضافه نمود: بقیه تعهد بخش کشاورزی برای کاهش مصرف آب به علت عدم تخصیص منابع محقق نشده است.

وی با بیان اینکه از سال 93 در راستای احیای دریاچه ارومیه برای بخش کشاورزی 5 پروژه تعریف شده بود، گفت: یکی از این طرح ها مطالعه و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی بود که تا به امروز 15 هزار و 113 هکتار در حوزه دریاچه ارومیه از محل منابع داخلی جهاد کشاورزی اجرا شده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: مطالعه و اجرای طرح های انتقال آب و لوله گذاری در سطح 6 هزار هکتار برای جلوگیری از هدررفت آب و افزایش بازدهی مصرف آب، مطالعه و احداث شبکه های فرعی مدرن آبیاری زهکشی در سطح 7 هزار و 723 هکتار، جایگزینی کشت های گلخانه ای بجای سبزی و صیفی در سطح 100 هکتار و تهیه نقشه کاداست در اراضی کشاورزی از دیگر طرح های اجرا شده در بخش کشاورزی در راستای احیای دریاچه ارومیه است.

فتحی، ادامه داد: قرار بود تهیه نقشه کاداست اراضی کشاورزی در سطح 470 هزار هکتار انجام گردد که به علت قطع اعتبار فقط 250 هزار هکتار اجرایی شده است.

وی یادآوری کرد: در راستای احیای دریاچه ارومیه از سال 95 طرح جامع زراعت و ترویج برای استفاده بهینه در مصرف و فرهنگ سازی بین کشاورزان و بهره برداران به طرح های بخش کشاورزی اضافه شد و در آن کلاس های آموزشی چهره به چهره برای بهره برداران حوزه دریاچه ارومیه برگزار گردید.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی طرح جامع زراعت و باغبانی را از دیگر طرح های اضافه شده به بخش کشاورزی بیان کرد و گفت: این طرح از سال 95 تا 98 در سطح 63 هزار هکتار از اراضی حوزه دریاچه ارومیه اجرا شده و نتایج ملموس و مطلوبی حاصل شده و کشاورزان به ادامه این طرح رغبت زیادی پیدا نموده اند.

فتحی، اضافه نمود: در راستای احیای دریاچه ارومیه طرح بوته کاری در اراضی شهرستان های عجبشیر و آذرشهر در سطح 3 هزار و 715 هکتار اجرا شده است و این طرح از طرح های پیروز برای جلوگیری از ریزگردها است.

وی گفت: در راستای اجرای این طرح این اراضی بوته کاری شده این شهرستان ها قرق شده بنابراین برای تامین علوفه و نهاده های دامی بهره برداران احتیاج به تخصیص حدود 200 میلیون تومان اعتبار است تا به وسیله نهالستان ها و اراضی تحت پوشش جهاد کشاورزی، علوفه و نهادههای مورد احتیاج دامداران برای تامین غذای دام تامین گردد.

دریاچه ارومیه نام دریاچه ای در شمال غربی کشورمان است که میان 2 استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی نهاده شده است.

مساحت این دریاچه در تابستان 2015 میلادی حدود شش هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه عظیم جهان از نظر مساحت قرار می گرفت، دریاچهٔ ارومیه، عظیم ترین دریاچهٔ داخلی ایران و دومین دریاچهٔ عظیم آب شور جهان محسوب می شد.

آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می گردد.

دریاچه ارومیه از اواسط دهه 1380 شمسی آغاز به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت، اما نجات دریاچه از بحران مورد تأکید دولت یازدهم و در ادامه آن دولت دوازدهم نهاده شد و بر این اساس کارگروه ملی نجات با مدیریت معاون اول رییس جمهوری تشکیل شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال(از 1394) به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تحقق 85 درصدی سهم بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در تامین آب دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تحقق 85 درصدی سهم بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در تامین آب دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید