همه چیز درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به اجرا درآمد و از این پس یک بازنشسته حداقل بگیر بیش از 2 میلیون و 600 هزار تومان حقوق دریافت می نماید.

همه چیز درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ گپ و گفتگو، به مناسبت شروع هفته تأمین اجتماعی به یکی از موضوعات مهم این سازمان می پردازیم، همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی یکی از مهم ترین مسائل این سازمان بود که پایان پس از سال ها انتظار به اجرا درآمد.

حال سوالاتی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی مطرح است که ماجرای افزایش حقوق مجدد چیست؟ مگر به تازگی اعلام نشد که 26 درصد افزایش حقوق برای سال 99 اجرا می گردد؟

در جواب این گروه از بازنشستگان باید گفت، افزایش 26 درصدی حقوق که از حدود یک ماه پیش اعمال شد، افزایش حقوق سالیانه است که مانند هر سال بعد از مشخص شدن دستمزد کارگران در جلسه شورای عالی کار، حقوق بازنشستگان نیز بر همان مبنا برای سال جدید محاسبه می گردد، اما این افزایش مجدد حقوق ها و خبر هایی که این روز ها به گوش می رسد، از منابع همسان سازی است.

همسان سازی حقوق یعنی چه؟

حدود 8 سال پیش مجلس شورای اسلامی قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان را تصویب کرد تا حقوق بازنشستگان در بازه ای مشخص همسان با حقوق شاغلان گردد، اما سال ها از تصویب این قانون توسط مجلس می گذشت و خبری از اجرای این قانون نبود و قرار بود منابع لازم برای اجرای این قانون توسط دولت تأمین گردد، اما کم توجهی هر ساله به این امر در لایحه بودجه یا در حالت خوشبینانه محدودیت منابع دولت، باعث شده است که این موضوع دچار یک عقب ماندگی جدی گردد.

اوایل امسال بود که سازمان برنامه و بودجه، 10 هزار میلیارد تومان بودجه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری اختصاص داد و این وسط سر بازنشستگان تأمین اجتماعی بی کلاه ماند و صدایشان بلند شد، به طوری که انجمن های صنفی بازنشستگی کارگری نسبت به این بی عدالتی اعتراض و تأکید کردند که پیگیر حقوق شان هستند.

شهاب نادری عضو کمیسیون مالی مجلس هم در این باره گفت: مجلس در بودجه سال جدید اعتباری حدود 10 هزار میلیارد تومان را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری قرار داد، اما متأسفانه از این میزان بودجه، اعتباری برای افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در نظر گرفته نشده است. در این شرایط نه تنها اعتباری برای صندوق در نظر گرفته نمی گردد، بلکه طلب های به حق آن ها نیز تسویه نمی گردد.

بعد از این صحبت ها مدیرعامل تأمین اجتماعی پیگیر پس دریافت طلب تأمین اجتماعی از دولت شد. بعد از برگزاری جلسات مختلف با مسئولان دولتی و پیگیری های مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در نهایت مشخص شد بعضی از اموال دولت به عنوان رد دیون به سازمان تأمین اجتماعی واگذار می گردد تا این سازمان درآمد حاصل از فروش و یا عرضه سهام در بورس را صرف اجرای همسان سازی کند.

حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه 50 هزار میلیارد تومان منابعی بود که دولت بابت بدهی خود به تأمین اجتماعی را پرداخت کند، ادامه داد: مقرر شد این مبلغ در قالب شرکت هایی که قابل عرضه در بورس هستند به تأمین اجتماعی پرداخت گردد تا تأمین اجتماعی این شرکت ها را در بورس عرضه کند تا از درآمد مستمر این شرکت ها همسان سازی را اجرا کند.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تبادل نظر با وبلاگ گپ و گفتگو، درباره واگذاری شرکت های دولتی به سازمان تأمین اجتماعی برای رد دیون، اظهار کرد: لیستی از دارایی های قابل واگذاری دولت به سازمان تأمین اجتماعی با همکاری سازمان خصوصی سازی، وزارت اقتصاد، معاونت امور مالی سازمان برنامه و بودجه، ریاست سازمان برنامه و بودجه تهیه شده است و در اولین فرصت در جلسه هیأت دولت مطرح و پیگیری می گردد تا یک حجم قابل ملاحظه ای از دارایی های دولت به سازمان تأمین اجتماعی واگذار گردد و طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اجرا گردد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به نظر هیأت وزیران بستگی دارد، اعلام کرد: کوشش می کنیم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد و یک ماهی می گردد منتظر جواب هیأت وزیران هستیم، چراکه مراحل مختلف در هیأت وزیران باید طی گردد، اما با یاری وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه به دنبال آن هستیم این مراحل را تسریع کنیم.

اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان پس از سال ها انتظار...

همه در انتظار بودیم که بالاخره هیأت وزیران این مصوبه را به تصویب می رساند یا خیر؟ در نهایت روز چهارشنبه (18 تیرماه) این مصوبه در جلسه هیأت وزیران به تصویب رسید و هیأت دولت با واگذاری 32 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی در تأدیه بدهی اش به سازمان تأمین اجتماعی موافقت کرد. بر اساس مصوبه هیأت دولت، بخشی از سهام دولت در 9 شرکت مهم دولتی به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شد و این سازمان متعهد است با اتکاء به این منابع جدید ظرف مدت کوتاهی طی ماه های آینده نسبت به اجرای طرح همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اقدام فوری به عمل آورد.

مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره جزئیات همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، گفت: طی جلساتی که با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کانون عالی بازنشستگان داشتیم، مشخص شد از ابتدای مرداد ماه حقوق بازنشستگان با احتساب رقم همسان سازی واریز گردد.

سالاری با بیان اینکه هر سال بیش از 15 هزار میلیارد تومان هزینه متناسب سازی خواهد شد، اضافه کرد: برای حداقل بگیران بین 500 تا 800 هزار تومان افزایش و غیر حداقل بگیران تا 800 هزار تومان افزایش خواهد داشت که به تناسب سنوات آن ها و وصولی فعلی محاسبه می گردد.

میزان بن خانوار و مسکن چه زمانی افزایش می یابد؟

اما بعد از همسان سازی حقوق، بحث دیگر درباره بن خواربار و مسکن مطرح می گردد که قرار است افزایش پیدا کند. از صحبت های مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی این طور مشخص شد که رقم بن خواربار و مسکن افزایش خواهد یافت و حقوق مرداد ماه بازنشستگان تأمین اجتماعی با احتساب رقم همسان سازی و افزایش بن خواربار و مسکن واریز می گردد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره جزئیات رقم دریافتی بازنشستگان حداقل بگیر سازمان تأمین اجتماعی، اعلام کرد: فرد حداقل بگیر با 30 سال سابقه، اگر تا اسفند ماه سال گذشته یک میلیون و 500 هزار تومان دریافت می نموده با اعمال 26 درصد افزایش حقوق سال 99 حدود 2 میلیون تومان دریافت می نماید که اکنون با احتساب رقم متناسب سازی و افزایش بن خواربار و حق مسکن بیش از 2 میلیون و 600 هزار تومان دریافت خواهد نمود.

جزئیات نحوه محاسبه همسان سازی حقوق بازنشستگان

علی اصغر بیات رئیس کانون عالی بازنشستگان کشور در تبادل نظر با وبلاگ گپ و گفتگو، درباره نحوه محاسبه همسان سازی حقوق، گفت: با برگزاری این جلسات نظرات ما و مدیران سازمان تأمین اجتماعی در زمینه فرمول اجرای متناسب سازی بسیار به هم نزدیک است و امیدواریم فرمول قطعی و نهایی متناسب حقوق بازنشستگان طی یکی دو روز آینده اعلام گردد.

همچنین اکبر شوکت عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی در تبادل نظر با وبلاگ گپ و گفتگو، در این باره اعلام کرد: محاسبات این موضوع باید انجام گردد، در این خصوص بحث های حقوقی وجود دارد، هنوز مشخص نیست دقیقا برای چه کسانی قرار است همسان سازی اجرا گردد.

با توجه به اینکه تورم در کشور ما دو رقمی است و هر روز نیز قیمت ها افزایش می یابد شاید این رقم خیلی در پرداخت هزینه ها یاری کننده نباشد، اما این رقم نسبت به دریافتی بازنشستگان در سال گذشته بهتر شده است و کمی در تأمین هزینه های امرار معاششان یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "همه چیز درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید