ضرورت استقرار اورژانس هوایی در استان مرکزی

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، استاندار مرکزی گفت: ایجاد زیرساخت لازم برای استقرار اورژانس هوایی در تمامی شهرستان ها و آماده سازی مکان استاندارد فرود بالگرد تا سه ماه آینده یک تلکیف است.

ضرورت استقرار اورژانس هوایی در استان مرکزی

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو به نقل از ایرنا، سیدعلی آقازاده سه شنبه 20 خرداد در نشست تخصصی کارگروه امور اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مرکزی اضافه کرد: از تصویب نامه ساخت محل فرود بالگرد اورژانس هوایی در تمامی شهرستان های استان یک سال می گذرد و تا به امروز فقط شهرستان تفرش نسبت به جانمایی و ساخت اقدام نموده است.

وی اظهار کرد: فرمانداران استان باید با رعایت ضوابط اجرایی و تایید دانشگاه علوم پزشکی و اورژانس تا شهریورماه جاری نسبت به جانمایی مکان بالگرد هوایی اقدام نمایند.

استاندار مرکزی گفت: تامین 10 دستگاه موتور مجهز به خدمات فوریت های پزشکی برای شهرستان اراک و سه دستگاه برای ساوه با هدف سرعت دهی در امدادرسانی باید در برنامه اولویت دار مدیریت این شهرها و فرمانداری ها قرار گیرد. همچنین قیمت هر دستگاه موتورویژه امداد و فوریت های پزشکی 250 میلیون ریال است که باید در سایه همراهی و تدبیر دستگاه های متولی تامین گردد.

این مسئول ادامه داد: کاهش 10 درصدی تلفات حوادث رانندگی در استان یکی از مصوبات سال گذشته بوده که در سایه کوشش انجام شده و ارزیابی آماری شاخص تلفات این بخش حدود هشت درصد نسبت به مدت مشابه قبل آن کاهش داشته است.

وی بیان نمود: تداوم این راهبرد برای کاهش 10 درصد آمار تلفات جاده ای سال جاری نیز ضروری است و باید تمامی دستگاه های متولی با راهکارهای اثربخش در تحقق این هدف یاری رسان باشند.

آقازاده اضافه کرد: پویش کنترل سرعت در استان مرکزی احتیاجمند همکاری هدفمند رسانه ها، دستگاه های اجرایی متولی و سازمان های مردم نهاد است و انتظار می رود که این مهم با حداکثر نتایج مطلوب جامه عمل بپوشد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: میانگین ماموریت فوریت های پزشکی در پایگاه امداد اراک در شبانه روز 20 مورد است درحالی که استاندارد آن هشت ماموریت معین شده و این مهم بیانگر آن است که شمار مکان های امدادی مستقر در این کلانشهر با حجم اتفاقات و حوادث همخوان نیست.

دکتر پریا بهرامی اضافه کرد: شمار الکترو شوک های موجود برای جلوگیری از ایست قلبی در استان ناکافی است و تامین هر یک از این تجهیزات ضروری امدادی یک میلیارد و 800 میلیون ریال منابع مالی احتیاج دارد. ضمن اینکه ساخت و تجهیز سوله بحران از شاخص های اعتبارسنجی دانشگاه های علوم پزشکی است بنابراین ضروری است سالنی به وسعت 2 هزار مترمربع در اراک ساخته و تجهیز گردد.

وی گفت: ساخت سکوی اورژانس هوایی در صنایع و واحدهای صنعتی استان که یکی از قطب های برتر مالی کشور محسوب می گردد با توجه به ضریب احتمال حوادث ناشی از کار باید در برنامه باشد. سکوی اورزانس هوایی در طرح نوسازی بیمارستان ساخت ولیعصر (عج) به عنوان مرکز مادر تخصصی درمان استان مرکزی پیش بینی نشده و و باید پیش از بهره برداری از این طرح مهم درمانی نقیصه مذکور رفع گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی نیز گفت: بهبود خدمات پیش بیمارستانی و اورژانس برای استان مرکزی که از نظر موقعیت جغرافیایی و سهم مالی شرایط خاص در کشور دارد باید با اولویت دنبال گردد و روینمودها برای شاخص بندی و احتیاجهای برجسته باید واقع بینانه باشد تا مصوبات روی کاغذ نماند.

بهروز اکرمی اضافه کرد: بیمارستان ولیعصر(عج) اراک در طرح نوسازی باید فارغ از هر نقص و تامین نماینده احتیاجهای درمانی استان در بازه زمانی مناسب اینده باشد بنابراین باید مکان فرود بالگرد اورژانس هوایی برای این مرکز درمانی مادر به بهترین شکل و در سایه استانداردهای موجود تعبیه گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ضرورت استقرار اورژانس هوایی در استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت استقرار اورژانس هوایی در استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید