سروری: پروژه های شهر باید پیوست اجتماعی داشته باشند ، تهران شهری با مسائل پیچیده

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، رییس شورای عالی استانها با تاکید بر لزوم تهیه پیوست های اجتماعی برای پروژه های بزرگ مقیاس گفت: امیدواریم بتوانیم با اصلاح شیوه در الزام به تهیه پیوست های مطالعاتی، مانع از شکل گیری پیچیدگی های چالش بر انگیز در شهرهای در حال توسعه شویم.

سروری: پروژه های شهر باید پیوست اجتماعی داشته باشند ، تهران شهری با مسائل پیچیده

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، پرویز سروری در مورد پیوست اجتماعی و فرهنگی پروژه های شهری به ویژه مسکن ملی، مسکن مهر و مسکن اجتماعی و پروژه های انبوه سازی اطراف تهران و لزوم وجود این پیوست ها و اینکه چه اندازه به این مطالعات اجتماعی در پروژه های شهر تهران توجه می گردد، اضافه کرد: شهر تهران در گذشته بدون نظام هماهنگ در تهیه پیوست های مطالعاتی اعم از فرهنگی، اجتماعی، ترافیکی و اقتصادی پیشرفته است؛ نتیجه این شیوه توسعه که فاقد آینده نگری کلان در مسائل کارشناسی است، برای شهر مسائل پیچیده ای را پدیدار می سازد که مدیران شهری و ملی را با چالشی چند ده ساله روبرو نموده است.

چکیده توضیحات سروری را در ادامه بخوانید:

*آنالیز کارشناسان نشان می دهد که در خوشبینانه ترین حالت، حل این مسائل چندین سال دیگر نیز به طول انجامد؛ بنابراین مدیران شهری شهر تهران در ادوار گذشته، با آنالیز عوامل تاثیرگذار بر توسعه مطلوب شهری تصمیم گرفتند تا پیش از آغاز پروژه های کلان، نخست مباحثی که این پروژه بر آنها تاثیر می گذارد را مطالعه نموده و طرح خود را بر مبنای این مطالعات بهینه و اجرایی سازند. این موضوع در قالب پیوست های مطالعاتی مورد تاکید نهاده شد و همانگونه که می دانید در طول دوره چهارم شورای شهر تهران تهیه این پیوست ها جایگاه بالایی را در شورای شهر به دست آورده بود به نحوی که چندین بار در صحن شورا این موضوع مطرح و اگر شهرداری تهران پروژه هایی را بدون مطالعه اجرایی می کرد، مورد تذکر شدید اعضا قرار می گرفت.

* تجربه نشان داده است که اثرات منفی (اعم از معنوی و اقتصادی) انجام پروژه های شهری بدون پیوست های مطالعاتی غیرقابل اغماض است، از این روی تکلیف شد که در شهر تهران هیچ پروژه بزرگی در سال 1401 و حتی (خطوط نو متروی تهران) بدون مطالعات کارشناسی، اقدامی را نداشته باشند؛ البته این موضوع به صورت پیشنهاد در شورای عالی استان ها نیز برای سایر شهرها در دستور کار نهاده شده است.

* امروز شاهد بسیاری از مسائل در پروژه هایی که در اطراف تهران واقع شده اند، هستیم. پروژه هایی همانند پروژه زیتون که بیش از سه دهه شهرداری و شهروندان را با مشکل روبرو نموده است و یا موضوع شهرهای نو التاسیس که بار مسائل آنها بر شهرهای بزرگ سر ریز می گردد و محاسبات مدیریت شهری را برای ایجاد شهری آرام و انسان محور با چالش روبرو می نماید، از این جمله موارد است.

* موضوع شفاف سازی در مورد این طرح ها نیز هست، به گونه ای که باید مجریان، سازکار انتشار عمومی پیوست ها و امکان اظهار نظر شهروندان را فراهم آورند تا این پیوست ها به صورت دقیق و شفاف تهیه شده و در نهایت نظارت عمومی بر این پیوست ها شکل گیرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "سروری: پروژه های شهر باید پیوست اجتماعی داشته باشند ، تهران شهری با مسائل پیچیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سروری: پروژه های شهر باید پیوست اجتماعی داشته باشند ، تهران شهری با مسائل پیچیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید