اعلام صدور مجوز گردشگری کشاورزی

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، ایسنا/ براساس گفته های معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صدور مجوز گردشگری کشاورزی صورت گرفت.

اعلام صدور مجوز گردشگری کشاورزی

داستان چیست؟

ولی تیموری پیرو برگزاری نشستی با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب، اتاق بازرگانی و نیز معاونت سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و گردشگری گفت: با تصویب نهایی و ابلاغ دستورالعمل اجرایی گردشگری کشاورزی، امکان صدور مجوز تخصصی برای اشخاص حقیقی و حقوقی که در راستای گردشگری کشاورزی فعالیت می نمایند یا خواهند کرد محقق و بستر قانونی نظارت بر فعالیت و عملکرد فعالان دارای مجوز تخصصی نیز ایجاد می گردد.

وی با بیان اینکه گردشگری کشاورزی شاخه ای از گردشگری است که در آن، کارآفرینان کشاورزی و اعضای خانوار آن ها، خدماتی را برای فراهم شدن امکان مشارکت عملی و قانع کردن احتیاجهای بازدیدنمایندگان در محیط های کشاورزی ارائه می نمایند و گردشگران در ازای برخورداری از خدمات، هزینه ای را به کشاورز و خانواده وی می پردازند، یادآور شد: فعالیت ها و برنامه های گردشگری کشاورزی به استناد ماده (1) آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آن ها مطابق بند (ج)، با موضوع محیط ها و پارک های طبیعت گردی و گردشگری روستایی و عشایری به عنوان یکی از اولویت های عملیاتی در برنامه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نهاده شده است.

وی اضافه کرد: در جریان سفرهای استانی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بازدیدهای بعمل آمده از مزارع گردشگری که به دلیل نبود بسترهای قانونی، بدون مجوز در حال فعالیت بودند، با توجه به درخواست متقاضیان برای قانونمند کردن این فعالیت ها و ایجاد فرصت های شغلی، دستور ویژه ای از طرف وزیر برای برطرف مشکل آنها صادر شد.

معاون گردشگری با بیان اینکه در سال گذشته نیز با توجه به تاکید کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست و همچنین کمیسیون ویژه حمایت از فراوری ملی مجلس شورای اسلامی بر صدور مجوز گردشگری کشاورزی، این امر شتاب بیشتری گرفت، اظهار کرد: پیوند صنعت گردشگری و کشاورزی، مستقلا به عنوان یکی از برنامه های معاونت گردشگری در دستور اقدام نهاده شد.

تیموری ادامه داد: ابتدا طی نشستی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دستگاه های اجرایی مسئول از جمله وزارت میراث فراهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان حفاظت محیط زیست، اتاق بازرگانی و سایر دستگاه های مربوطه در این حوزه شناسایی شد و سپس جلسات متعدد مشترک فی مابین این دستگاه ها و ذی نفعان بخش خصوصی برای تدوین راهکارهای مناسب و قانونی به منظور ارائه مجوز فعالیت گردشگری کشاورزی صورت پذیرفت.

معاون گردشگری اضافه کرد: علاوه بر آنالیز الگوها و استانداردهای جهانی در مورد گردشگری کشاورزی، جلسات مکرر کارشناسی با حضور صاحبنظران علمی و فعالان این حوزه نیز برگزار گردید و ماحصل این نظرات طی چندین جلسه در کارگروه های ملی با حضور نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان حفاظت محیط زیست، اتاق بازرگانی و فعالان بخش خصوصی در معاونت گردشگری مطرح و به مشورت گذاشته شد.

وی گفت: تا به امروز برای دستیابی به الگوی مورد توافق دستگاه های اجرایی عضو کارگروه ملی، پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده و تقریبا در مراحل نهایی دستورالعمل هستیم که در صورت ابلاغ آن، به طور رسمی، بخش گردشگری کشاورزی به حوزه مصادیق و مشاغل گردشگری اضافه خواهد شد و افراد زیادی از مزایای آن بهره مند می شوند.

معاون گردشگری ادامه داد: به منظور ارزیابی میدانی و در راستای امکان سنجی صدور مجوزهای مربوطه، نخستین نشست فعالان گردشگری کشاورزی ایران با حضور علاقمندان بخش خصوصی، اساتید دانشگاه و نمایندگانی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت جهاد کشاورزی، استاندار گلستان و مدیران استانی در مزرعه توسکا در شهر گرگان برگزار گردید. در این نشست، علاوه بر بازدید حاضران از مزرعه، دیدگاه ها و نکات ارزنده ای مطرح و مفاهیم اساسی، خواسته های متقاضیان و زمان بندی نشست های بعدی احصا شد.

او یادآور شد: بهره مندی از ظرفیت مزارع و زمین های کشاورزی در صنعت گردشگری با هدف آشنایی گردشگران با فرایند کاشت و برداشت محصولات با تاکید بر حفظ ظرفیت فراوری در مزارع و نیز قرار دریافت در گروه جاذبه های گردشگری، فرصتی ویژه و زنجیره ای از اشتغال و کارآفرینی را به همراه خواهد داشت و با شکل گیری خدمات مورد احتیاج گردشگران فرصت ویژه درآمدزایی برای کشاورزان و جامعه بومی بشمار می آید.

تیموری اعلام کرد: معاونت گردشگری به منظور توسعه زمینه های شغلی مرتبط با گردشگری، نسبت به تهیه چندین دستورالعمل و ضوابط فنی از جمله کمپ های گردشگری عشایری، مجوزهای مرتبط با گردشگری دریایی، پارک های طبیعتگردی اقدام نموده که در آینده، با پیوستن این زمینه ها، اشتغالزایی مناسبی در حوزه های تخصصی گردشگری ایجاد خواهد شد.

منبع: همگردی

به "اعلام صدور مجوز گردشگری کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام صدور مجوز گردشگری کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید