واریز وام کرونایی برای بنگاه ها از ماه جاری

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، سعید زرندی با اشاره به شرایط ویژه ایجاد شده ناشی از شیوع بیماری کرونا گفت: این موضوع تقریباً در همه حوزه های کشورها از جمله عرضه و تقاضا تغییرات جدی را ایجاد کرد و منجر به مشکلاتی شد.

واریز وام کرونایی برای بنگاه ها از ماه جاری

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات جهانی، رشد مالی جهانی یک و نیم درصد کاهش می یابد.

زرندی گفت: کشورهای مختلف متناسب با توان خود حمایت هایی را انجام دادند و در کشور ما هم چند تصمیم گرفته شد تا تسهیلاتی از جمله ارائه تسهیلات 75 هزار میلیارد تومانی برای جبران بعضی از آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا پرداخت گردد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: دولت حمایت های مختلفی از جمله حمایت های مالیاتی، ارائه تسهیلات بیمه تأمین اجتماعی و امهال بانکی را در نظر گرفته است.

وی اضافه نمود: شرایط کرونا نشان داد که می توان از راه های میان بر هم برای برطرف مسائل استفاده کرد.

زرندی گفت: تسهیلات از منابع بودجه عمومی نبوده بلکه 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات از منابع داخلی بانک ها تکلیف شده است که در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد و بخشی هم از کاهش ذخیره قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی تأمین شده است.

وی اضافه نمود: 26 هزار میلیارد تومان از تسهیلات به سمت خریدهای اعتباری خانوارها برای افزایش تقاضا راهنمایی می گردد و از 49 هزار میلیارد تومان تسهیلات، 44 هزار میلیارد تومان برای کسب و کارها و 5 هزار میلیارد تومان هم برای بنگاه های عظیم تر اختصاص داده می گردد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هدف از این تسهیلات، حفظ اشتغال نیروی کار و به همین علت شرایطی برای ارائه این تسهیلات در نظر گرفته شده است.

انتقاد نایب رئیس مجلس از عملکرد دولت

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه کشورها بر اساس توانمندی خود، حمایت هایی را برای مهار بحران ناشی از بیماری کرونا بیان کردند، گفت: بعضی اوقات نیت یاری وجود دارد، اما اجرای آن با مسائلی روبرو می گردد.

عبدالرضا مصری اضافه نمود: دولت تسهیلاتی را برای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در نظر گرفت، اما در تماس هایی که با بعضی فعالان کسب و کار داشتیم حتی یک مورد از این تسهیلات به دست مردم نرسیده است.

وی افزود: در 14 اسفند 98 وزارت صمت خبرهایی را درباره معافیت های مالیاتی، تأمین اجتماعی و استمهال وام های بانکی بیان کرد، اما بخگرددگی و معافیت مالیاتی محقق نشده است و فقط مالیات بر ارزش اضافه نموده سه ماه پایانی پارسال را تا آخر اردیبهشت مهلت پرداخت دادند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص استمهال وام های بانکی هم تولیدنمایندگان می گویند طبق گفته بانک ها، هنوز هیچ دستورالعملی برای استمهال به بانک ها نرسیده است.

مصری با بیان اینکه تا به امروز کسی پیروز به دریافت بیمه بیکاری نشده است، اضافه نمود: شرایط کشور سخت است، اما نباید قول بدهیم، اما عمل نکنیم.

وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی، نهاد عمومی غیر دولتی و همه سرمایه آن متعلق به کارگران است بنابراین ما برای حل بحران ها نباید چشم انتظار یاری این سازمان باشیم، زیرا این سازمان باید به موقع حقوق بازنشسته های تأمین اجتماعی را پرداخت کند بنابراین دولت نباید برای این سازمان مشخص تکلیف کند و اگر دستوری به این سازمان داده می گردد باید منابع آن هم تأمین گردد و نباید با او مانند ملک شخصی و حیاط خلوت دولت برخورد نمایند.

مصری اضافه نمود: سازمان تأمین اجتماعی حدود 170 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است.

وی افزود: در شرایط بحران کرونا در مقایسه با کشورهای دیگر، توفیقات زیادی از جمله تأمین انبوه کالا داشتیم و کمبودی نداشتیم.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "واریز وام کرونایی برای بنگاه ها از ماه جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واریز وام کرونایی برای بنگاه ها از ماه جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید