تغییرات در کادر فرماندهی ارتش کره شمالی

به گزارش وبلاگ گپ و گفتگو، نیرو های مسلح کره شمالی در یک سال گذشته شاهد تغییراتی عمده در کادر فرماندهی خود بوده اند، آن هم در حالی که کیم جونگ اون، رهبر این کشور، خود نیز بیش از پیش بر مسائل نظامی متمرکز شده است که نتیجه اش آزمایش چند سلاح جدید در سال های 2019 و 2020 بود.

تغییرات در کادر فرماندهی ارتش کره شمالی

به گزارش بی بی سی، به نظر می رسد که صندلی نیرو های نظامی به خاطر تنش های فعلی با کره جنوبی اهمیت بیشتری پیدا نموده باشد. کره شمالی اخیرا صحبت ها و اقدامات زیادی علیه کره جنوبی نموده است، از جمله تخریب دفتر روابط بین دو کره در روز 16 ژوئن و اعلام برنامه ای از طرف ارتش برای اعزام نیرو به مناطق مرزی.

اما کیم جونگ اون روز 23 ژوئن دستور تعلیق برنامه های عملیاتی نظامی علیه کره جنوبی را صادر کرد و به نظر می رسد که وضع دارد آرامتر می گردد. با این حال تنش ها هنوز کاملا فروکش ننموده اند و نیرو های مسلح قطعا نقش مهمی در مرحله بعدی روابط دو کره ایفا خواهند کرد.

یک معیار خوب برای سنجش اولویت های نظامی آقای کیم افرادی است که به فرماندهی ارتش منصوب می نماید. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به این مقامات و نقشی که آن ها قرار است در استراتژی نظامی کره شمالی بازی نمایند.

پک جونگ، چون

سپهبد پک جونگ چون، رئیس ستاد ارتش خلق کره، در یک سال گذشته اهمیت بیشتری پیدا نموده است، چند سِمت مهم را به دست آورده است و بار ها در جریان آزمایش های تسلیحاتی و مانور های نظامی همراه کیم جونگ اون بوده است.

تخصص او در توپخانه است و در سال 2012 به عنوان رئیس فرماندهی توپخانه ارتش خلق کره منصوب شد و در سال 2016 هم مجددا به این مسئولیت او اشاره شد.

او در این سال ها جانشین رئیس ستاد ارتش خلق کره نیز بوده است.

او در ماه مه 2016 به عنوان یکی از اعضای کمیته مرکزی حزب کارگران کره انتخاب شد، در آوریل 2019 به درجه سرتیپی ارتقا پیدا کرد و در سپتامبر همان سال به ریاست ستاد ارتش رسید.

آقای پک به عنوان رئیس ستاد ارتش صندلی مهمی در حکومت کره شمالی دارد، و در دسامبر 2019 دو اطلاعیه قابل توجه درباره کارکرد نیرو های مسلح و آزمایش های تسلیحاتی اخیر صادر کرد.

او گفت که تجربه ها و فناوری های به دست آمده از آزمایش های تسلیحاتی در ساخت و توسعه سلاح استراتژیک دیگری برای مهار و غلبه کامل و مطمئن بر تهدیدات هسته ای ایالات متحده به کار خواهد رفت.

سلطان پیونگ یانگ

موقعیت حزبی آقای پک نیز ارتقا یافت؛ او که ابتدا در ماه دسامبر به عنوان عضو علی البدل هیات سیاسی انتخاب شده بود، تنها چهار ماه بعد عضو کامل پولیتبورو شد.

ترقی سریع او در ماه مه سال جاری کامل شد و از کیم جونگ اون درجه سپهبدی گرفت. او نخستین فردی است که از سال 2016 به بعد به درجه سپهبدی رسیده است.

ری پیونگ چول

فرد دیگری که عموما در آزمایش های تسلیحاتی کره شمالی دیده می گردد، ری پیونگ چول است.

گمان می رود که او متخصص مهمات باشد، و خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی در ماه مه سال جاری گفت که او مسئول ساخت موشک و سلاح هسته ای است.

ستاره بخت او نیز مانند آقای پک در یک سال گذشته بسیار پرنورتر شده است.

آقای ری که از سال 2016 عضو علی البدل پولیتبورو بود، در دسامبر 2019 عضو کامل هیات سیاسی حزب کارگران کره شد. او در همان جلسه به عنوان معاون رئیس و مدیر یکی از دوایر کمیته مرکزی حزب نیز برگزیده شد.

رسانه های حکومتی نام این دایره را اعلام نکردند، اما وزارت وحدت کره جنوبی در ماه فوریه 2020 گفت که به نظر می رسد او مدیر دایره صنایع مهمات سازی شده باشد.

او سپس در آوریل 2020 عضو کمیسیون مصالح حکومتی شد که بالاترین نهاد اداری کره شمالی محسوب می گردد.

اما مسئولیت های او در ماه مه حتی از این هم بیشتر شد و به عنوان معاون رئیس کمیسیون نظامی مرکزی حزب نیز انت

خاب شد. انتخاب او به عنوان تنها معاون کیم جونگ اون، رئیس این کمیسیون، به معنی نفوذ فراوان او در استراتژی نظامی حزب است.

همزمان با ارتقا صندلی او و آقای پک در ماه مه، شین جونگ وو، یکی از تحلیلگران ارشد نظامی در سئول، به خبرگزاری یونهاپ گفت: حالا که مذاکرات با آمریکا بر سر خلع سلاح هسته ای متوقف شده است، ارتقا این دو نفر نشان می دهد که آقای کیم میخواهد توانایی های موشکی و هسته ای این کشور را گسترده تر کند.

کیم جونگ گوان، وزیر نیروی های مسلح خلق

او وزیر نیرو های مسلح خلق است و به همین خاطر صندلی بلندمرتبه ای در مسائل نظامی دارد.

او در ژانویه 2020 به عنوان وزیر انتخاب شد و پیش از آن موضوع حدس های زیادی در رسانه های کره جنوبی بود.

آقای کیم در دسامبر 2019 به عنوان عضو علی البدل کمیته مرکزی حزب انتخاب شده بود و در آوریل 2020 نیز به عضویت کمیسیون مصالح حکومتی درآمد. او قبلا در وزارتخانه نیرو های مسلح خلق معاون بود و نامش نخستین بار در ژوئن 2014 در ارتباط با این مقام مطرح شد.

سابقه او در ساخت وساز است که یکی از وظایف اصلی این وزارتخانه محسوب می شد. بسیاری از پروژه های ساختمانی این کشور توسط همین وزارتخانه اجرا می شوند.

وقتی انتصاب او به عنوان وزیر نیرو های مسلح در ژانویه 2020 تایید شد، راشل مینیونگ لی، تحلیلگر، به وبسایت ان کی نیوز گفت: فکر می کنم پیغام کلیدی این انتصاب این است که از این به بعد نقش ارتش در پروژه های عمرانی بیشتر خواهد شد و وزارتخانه نیز در این کار پیشگام خوهد بود. .

اما او در ادامه گفت که انتصاب آقای کیم به این معنی نیست که تمرکز ارتش کره شمالی قرار است از موضوعات نظامی به مالی تغییر کند، و به مجزا بودن نیرو های مسلح و وزارتخانه اشاره نمود.

ریم کوانگ ایل

او رئیس دفتر تجسس عمومی است که مهمترین نهاد اطلاعاتی نظامی محسوب می گردد و به همین خاطر مقام مهمی دارد.

بنا به گزارشی که وزارت وحدت کره جنوبی در ما مه 2020 منتشر کرد، او در دسامبر 2019 به این مقام منصوب شد. او همان ماه به عنوان یکی از اعضای کمیته مرکزی حزب و کمیسیون نظامی مرکزی نیز انتخاب شده بود.

به گفته این منبع، او پیش از این بین سال های 2016 و 2017 معاون اول رئیس ستاد ارتش و فرمانده عملیات ستاد ارتش خلق کره بود، و بین سال های 2017 و 2019 به عنوان معاون رئیس دفتر تجسس عمومی خدمت می کرد.

این دفتر در کره جنوبی بسیار بدنام است و به دخالت در حمله به ناو جنگی چیونان و بمباران جزیره یون پیونگ در سال 2010، و در عین حال جنگ سایبری و عملیات های ویژه دیگر متهم می گردد.

البته خود آقای ریم هم هواداران زیادی در سئول ندارد. سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی در نوامبر 2015 خاطرنشان کرد که او احتمالا در انفجار مینی که در ماه اوت همان سال به جراحت دو سرباز کره جنوبی منجر شده بود نقش داشته است.

وبسایت ان کی نیوز روز 8 ژوئن از قول یکی از مقامات ناشناس کره شمالی نقل کرد که آقای ریم متخصص عملیات های تاکتیکی است و سابقه درخشانی دارد.

این منبع در ادامه گفته بود: او می خواهد با اجرای عملیات هایی که شامل رخنه به کره جنوبی و دیگر کشور ها و همچنین اعزام نیرو های نظامی و کارشناسان فنی می شوند به اهداف حزب دست یابد.

منبع: فرارو

به "تغییرات در کادر فرماندهی ارتش کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات در کادر فرماندهی ارتش کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید